مطالعاتی در مورد رابطه عادتهای غذایی و وضعیت بهداشت دهان و دندان انجام شده است و نتایج آن نشان داده رژیم غذایی ناسالم بطور قابل توجهی بیماریهای دهان و دندان را افزایش می دهد. اگر به میزان زیاد بیسکوئیت و شیرینی جات، نوشابه و مواد کربوهیدارتی مصرف کنید؛در معرض پوسیدگی دندان قرار می گیرید که از شایع ترین بیماریهای دندان است. باکتریهای موجود در دهان، مواد قندی و کربوهیدرات را به اسید تبدیل می کنند و اسید باعث پوسیدگی دندان می شود.

برای سلامت دهان و دندان حداقل روزانه دوبار مسواک بزنید و حتما یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید. بهتر است خمیر دندانی که انتخاب می کنید دارای فلوراید باشد. 

مواد غذایی مفید برای سلامت دندان ها

1- پنیر،شیر کم چرب و ماست ساده

لبنیات دارای کلسیم و فسفر هستند و مواد معدنی لازم برای استحکام دندانها و بازسازی مینای دندان را فراهم می کنند. همچنین پنیر یکی از مواد غذایی است که می تواند به ساخته شدن بزاق دهان کمک کند.

2- مواد پروتئینی 

مانند گوشت بدون چربی، مرغ،ماهی، تخم مرغ، حبوبات و آجیل منبع خوبی از فسفر هستند.

3- میوه جات،سبزیجات و غلات کامل ( مواد غذایی فیبردار)

طبق نظر انجمن دندانپزشکی آمریکا، مواد غذایی فیبردار به تمیز نگه داشتن دندانها و لثه ها و همچنین به افزایش ترشح بزاق کمک می کنند.ترشح بزاق اثرات مواد اسیدی که باعث آسیب به دندانها می شود را کاهش می دهد. 

4- چای سبز و چای سیاه (بدون قند و شکر)

چای سیاه و چای سبز دارای ترکیبات پلی فنول هستند که از فعالیت باکتریهای که باعث پلاک دندانی می شوند؛ جلوگیری می کنند.

5- نوشیدن آب فراوان می تواند از پوسیدگی دندان جلوگیری کند.

مواد غذایی مضر برای سلامت دندان ها

1- آبنبات و سوهان عسلی

این مواد شیرین و چسبنده خیلی به سختی از روی دندانها پاک می شوند برای همین اثرات مخرب آنها مدت زیادی باقی می ماند.

2- انواع شیرینی مخصوصا شیرینی هایی که خیلی به دندانها می چسبند، مانند سوهان، گز و انواع بیسکوئیت.

3- مواد غذایی نشاسته ای مثل انواع نان

4- انواع نوشابه

شاید بتوان گفت که انواع نوشابه از مضرترین و مخرب ترین خوراکی ها برای دندانها هستند علاوه بر اینکه مقدار زیادی قند دارند که باعث پوسیدگی و سایر مشکلات دندان ها می شود؛ دارای اسید فسفریک و اسید سیتریک هستند که مینای دندان را ازبین می برد.

5- الکل و داروهایی که دهان را خشک کرده و ترشح بزاق را کاهش می دهند.

6- یخ

اگرچه بهترین نوشیدنی برای سلامت دهان و دندان آب است ولی گاز زدن یخ می تواند به مینای دندانها آسیب برساند.

7- میوه های خشک

از آنجایی که میوه های خشک خیلی به دندان می چسبد و طولانی مدت روی دندان می ماند؛ برای دندان زیاد مناسب نیست و می تواند باعث آسیب به دندانها شود. باید بعد از مصرف میوه های خشک خیلی خوب و با دقت مسواک بزنید.

8- چیپس

 خرده های چیپس به راحتی بین دندانها قرار می گیرد و این خرده ها در واقع سیب زمینی (نشاسته) هستند، می تواند باعث پلاک دندانی شود.

یک نکته مهم :

خوردن مواد اسیدی برای دندانها مضر است از آنجایی که مرکبات حالت اسیدی دارند ولی از نظر تغذیه ای بسیار ارزشمند و مغذی هستند و نباید از  رژیم غذایی حذف شوند؛ توصیه می شود مرکبات(مثل لیموترش)، گوجه فرنگی را همراه با وعده هایی غذایی میل کنید و یا هنگام مصرف آنها آب بنوشید تا اثر اسیدی آنها به حداقل برسد.

در برخی منابع خوردن آدامس بدون قند توصیه شده؛ به این دلیل که باعث افزایش ترشح بزاق می شود.هرچه مقدار بزاق دهان بیشتر باشد؛ درصد پوسیدگی دندان کمتر می شود.

منابع:

mouthhealthy

webmd

Good Oral Health and Diet

Diet and Dental Health

Healthy Nutrition for Healthy Teeth

Health Encyclopedia