رژیم های غذایی و اصول تغذیه صحیح

۳ مطلب در خرداد ۱۳۹۹ ثبت شده است

رژیم غذایی مناسب برای کارکنان شیفتی

مطالبی که امروز در سایت سیبوتا در مورد رژیم غذایی کارکنانی که بصورت شیفت کار می کنند؛ می نویسم اقتباس شده از مقاله خودم (ل. مستشفی) است که در فصلنامه علمی ترویجی رسام چاپ شده است.

اهمیت تغذیه کارکنان:

تغذیه و وضعیت سلامتی کارکنان و کارگران، کلید بهره وری صنعت است. وضعیت خوب تغذیه ای باعث کارایی و عملکرد بهتر فیزیکی و روانی کارکنان می شود و بطور مستقیم با حوادث ناشی از کار و غیبت از کار در ارتباط است.تغذیه ناسالم باعث کاهش تمرکز،چابکی و چالاکی کمتر شده و می تواند موجب ایجاد حادثه در حین کار شود.

کار شیفتی:

کار شیفتی به معنای کارکردن خارج از دوره زمانی 7 صبح تا 6 بعدازظهر است. ممکن است کارکنان شیفت عصر، شیفت شب یا در شیفتهای چرخشی کار کنند.بدن انسان دارای چرخه 24 ساعته است که به عنوان ساعت بیولوژیک شناخته می شود و عملکردهای بدن طبق این چرخه برنامه ریزی شده است.اینکه زمان خواب و بیداری چگونه باشد؛در چه زمانهایی فعالیت اعضای بدن کم و زیاد شود؛ هورمونها چه موقع بیشتر یا کمتر ترشح شوند و بسیاری از دیگر از فعالیتهای درونی بدن،طبق ساعت بیولوژیک است. در کارهای شیفتی ساعت بیولوژیک بدن تحت تاثیر قرار می گیرد، چون بعلت شرایط کاری، زمان خواب و بیداری دائما در حال تغییر است. علاوه بر این کارهای شیفتی، روی زمان غذا خوردن نیز اثر دارد. گاهی اصلا وقت کافی برای غذا خوردن وجود ندارد.حتی با این نوع کار،ممکن است کارکنان نتوانند برنامه ورزشی منظمی داشته باشند. درنتیجه اختلالی که در ساعت بیولوژیک بوجود می آید؛ ممکن است باعث اختلال در خواب، خستگی و مشکلات احتمالی سلامتی شود.کارهای شیفتی می تواند ریسک ابتلا به بیماریهای مزمن را افزایش دهد.

بسیاری از کارکنانی که بصورت شیفت کار می کنند این مشکلات را تجربه کرده اند:

احساس خستگی، تغییر در اشتها، مشکلات خواب و نداشتن خواب با کیفیت، افزایش یا کاهش وزن، یبوست یا اسهال، نفخ، سوء هاضمه، سوزش سردل و زخم معده ، فشار خون بالا

کارکنان شیفتی با تغییر ریتم خواب و بیداری مواجه هستند که یکی از اثرات این تغییر خستگی است.

علائم شایع خستگی:

خواب آلودگی و طولانی شدن زمان واکنش

افزایش ریسک پذیری

ارتباطات اجتماعی ضعیف

چشمان خسته، دردناک و تاری دید

اشتباه کردن در اندازه فاصله و زمان

بی حوصلگی، بی قراری و تحریک پذیری

خستگی علاوه بر کارایی، روی ایمنی کارکنان هنگام کار اثر منفی می گذارد و می تواند علاوه بر پایین آوردن کیفیت کار، حادثه ساز نیز باشد.

برای مشاهده ادامه مطلب کلیک کنید...

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
leila mostashfi

تفاوت سن تقویمی و سن بیولوژیکی

هر فرد،در هر کشوری از جهان ، باید فرصت زندگی طولانی و سالم را داشته باشد. محیطی که فرد در آن زندگی می کند می تواند روی سلامتی مفید یا برای آن مضر باشند. اینکه فرد در معرض خطرات سلامتی مثلا آلودگی هوا، امواج خطرناک و یا خشونت باشد یا میزان دسترسی فرد به مراقبت های بهداشتی و اجتماعی با کیفیت چقدر است بسیار تأثیرگذار است. علاوه بر محیط، سبک زندگی افراد نیز در داشتن زندگی سالم تر می تواند بسیار موثر باشد.
برای هر انسانی دو نوع سن در نظر گرفته می شود:

سن تقویمی (Chronological Age)، از روز تولد انسان با توجه به سالهایی که پشت سر می گذارد محاسبه می شود. 

سن بیولوژیکی(Biological Age)، سن سلامت فرد را از لحاظ بدنی و فیزیولوژیکی نشان می دهد.گاهی ممکن است یک فرد 60 ساله از نظر سلامت و فیزیک بدن یک فرد 45 ساله باشد.

سن بیولوژیکی بر اساس وضعیت سلامت جسمی و روحی فرد محاسبه می شود ؛بنابراین سن واقعی فرد را بیان می کند.

تحقیقات نشان داده است عوامل مختلفی روی سن بیولوژیک افراد تاثیر دارند از جمله ژنتیک،نوع سبک زندگی و شرایط محیطی و اجتماعی. 

عوامل موثر روی سن بیولوژیک:

برای مشاهده ادامه مطلب کلیک کنید...

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
leila mostashfi

ترفندهایی برای آب کردن چربی شکم در ده روز

برخلاف تصور عامه، فقط انجام ورزشهای شکمی به آب شدن چربیهایی که در شکم تجمع پیدا کرده اند؛ کمک نمی کند.برای خلاصی از این چربیها باید رژیم غذایی و ورزش کردن توام باشد. نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است که فرایند آب کردن چربیها، یک فرایند تدریجی است و شما خیلی سریع به جواب نمی رسید. اما این ترفندهای ده روزه شروعی است که شما را به رسیدن رویای داشتن شکمی صاف، هدایت می کند. باید در این راه جدی باشید،پشتکار داشته باشید،زود خسته نشوید و از هدفتان دست نکشید.

1- خوردن خوراکیهای ناسالم را متوقف کنید.

آبنبات،کیک،کلوچه،بیسکوئیت،کراکر،کوکی،دونات،چیپس،پفک،دسر، بستنی،نوشابه،دلستر و محصولاتی مانند اینها را خرید روزانه خود حذف کنید. این محصولات دارای ارزش غذایی کم و کالری زیاد هستند و خوردن آنها تهدیدی برای سلامتی است.

برای مشاهده ادامه مطلب کلیک کنید...

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
leila mostashfi